FYBSc Internal Assignment Solutions (Explained for Class 11 Level)



📘 FYBSc Internal Assignment Solutions (Explained for Class 11 Level)


Q1. A 0.150 kg particle moves along an x-axis according to:

x(t)=13.00+2.00t+4.00t23.00t3

We have to find the net force on the particle at t=3.40st = 3.40 \, \text{s}.


Step 1: Velocity is derivative of position

v(t)=dxdt=2.00+(8.00t)(9.00t2)v(t) = \frac{dx}{dt} = 2.00 + (8.00t) - (9.00t^2)

Step 2: Acceleration is derivative of velocity

a(t)=dvdt=8.0018.00ta(t) = \frac{dv}{dt} = 8.00 - 18.00t

Step 3: Force using Newton’s 2nd Law

F=ma

At t=3.40st = 3.40 \, \text{s}:

a(3.40)=8.0018.00(3.40)=8.0061.20=53.2m/s2

Mass = 0.150 kg

F=0.150×(53.2)=7.98NF = 0.150 \times (-53.2) = -7.98 \, \text{N}

👉 Answer: Net Force = -7.98 N i^\hat{i} (negative means direction is opposite x-axis)


Q2. A block of mass 8.5 kg on a 30° incline attached to a cord.

We need:
(a) Tension in cord
(b) Normal force on block
(c) Acceleration if cord is cut


Step 1: Forces acting on block

  • Weight W=mg=8.5×9.8=83.3NW = mg = 8.5 \times 9.8 = 83.3 \, N

  • Component along incline = Wsinθ=83.3×0.5=41.65NW \sin \theta = 83.3 \times 0.5 = 41.65 \, N

  • Component perpendicular = Wcosθ=83.3×0.866=72.1NW \cos \theta = 83.3 \times 0.866 = 72.1 \, N

(a) Tension: To balance down slope force

T=Wsinθ=41.65NT = W \sin \theta = 41.65 \, N

(b) Normal force:

N=Wcosθ=72.1NN = W \cos \theta = 72.1 \, N

(c) If cord is cut:
Only gravitational component acts → acceleration along incline

a=gsinθ=9.8×0.5=4.9m/s2

👉 Answer:
(a) Tension = 41.65 N
(b) Normal force = 72.1 N
(c) Acceleration = 4.9 m/s²


Q3. A block slides down a 60° incline with acceleration g/2g/2. Find μk.


Step 1: Formula for acceleration with friction

a=g(sinθμkcosθ)a = g(\sin \theta - \mu_k \cos \theta)

Step 2: Plug values
Given a=g/2a = g/2, θ=60\theta = 60^\circ, sin60=0.866\sin 60 = 0.866, cos60=0.5\cos 60 = 0.5

g2=g(0.866μk×0.5)\frac{g}{2} = g(0.866 - \mu_k \times 0.5)

Divide by g:

0.5=0.8660.5μk0.5 = 0.866 - 0.5\mu_k
0.5μk=0.8660.5=0.3660.5\mu_k = 0.866 - 0.5 = 0.366
μk=0.3660.5=0.732

👉 Answer: μk ≈ 0.73


Q4. Two blocks m and M connected via pulley. Find minimum & maximum M for no sliding.


Concept:

  • For equilibrium, force due to hanging block MgMg should balance friction and keep system static.

  • Range:

mgμsNMgmg+μsN

Here N=mgN = mg (normal force). So:

(mμsm)gMg(m+μsm)g(m - \mu_s m)g \leq Mg \leq (m + \mu_s m)g

Cancel g:

(mμsm)M(m+μsm)(m - \mu_s m) \leq M \leq (m + \mu_s m)

👉 Answer:

Mmin=m(1μs),Mmax=m(1+μs)M_{min} = m(1 - \mu_s), \quad M_{max} = m(1 + \mu_s)

Q5. A bullet of mass 10 g and speed 250 m/s penetrates 5 cm into wood. Find force.


Step 1: Use work-energy principle
Work done by resistive force = Loss of kinetic energy

Fd=12mv2F \cdot d = \frac{1}{2} m v^2

Step 2: Insert values
Mass = 10 g = 0.01 kg
Distance = 5 cm = 0.05 m
Velocity = 250 m/s

F×0.05=12(0.01)(2502)F \times 0.05 = \frac{1}{2}(0.01)(250^2) F×0.05=312.5F \times 0.05 = 312.5 F=312.50.05=6250NF = \frac{312.5}{0.05} = 6250 \, N

👉 Answer: Force = 6250 N


✅ Final Answers Summary

  1. Net force at 3.40 s = -7.98 N (along -x direction)

  2. Tension = 41.65 N, Normal force = 72.1 N, Acceleration (cord cut) = 4.9 m/s²

  3. Coefficient of kinetic friction μk ≈ 0.73

  4. Minimum M = m(1 - μs), Maximum M = m(1 + μs)

  5. Force by tree on bullet = 6250 N



Comments

Popular posts from this blog

Introduction to Analytical Chemistry – Notes

1. Living world

Chemistry chapter no 7) Modern Periodic Table